Roja Parfums | Enigma Pour Homme | 2013

Enigma Pour Homme

" İsminin gizemi beni tüm insanlara 'herşey' gibi görün bir koku yaratmaya itti. Ancak kendisi için kesin ve güvenli iken başkaları için belirsizlik yaratmaktadır. "  Roja Dove

Yukarda okuduğunuz karmaşık satırlar ünlü parfümör Roja Dove tarafından, markasının popüler parfümü Enigma Parfum Pour Homme için söylenmiş.

Master Parfumeur unvanına sahip ünlü burun, kendi parfüm evi için 2013 yılında piyasaya çıkarttığı parfümün dilden dile yayılan şöhretinden memnun olmalı. Zira Enigma Pour Homme sadece güzel ve kaliteli bir erkek parfümü değil. Aynı zamanda tüm Roja Parfums esansları arasında en orjinal formüllerden bir tanesi.

Fragrantica'da oryantal sınıfına gösterilen parfüm için markanın internet sitesinde "baharatlı-pudralı" notu düşülmüş.

Parfümün açılışı birçok otarite ve kullanıcı tarafından coca-cola'ya benzetiliyor. Ancak ben parlak aldehitler, citrus-meyve aroması ve fresh baharatlarla bezenmiş tatlı, rafine ve taze bir açılış kokluyorum Enigma Pour Homme'un açılsında ve üst notalarında. Alabildiğine tatlı ve sıcakkanlı bu buket asla coca-cola kadar baştan sağma kokamaz! Daha doğrusu kola hiçbir zaman bu kadar güzel kokmadı.

Robert de Niro 

Parfümün tatlı ve sıcak kimliği orta notalarda da sürüyor. Ancak hakim nota artık pipo tütünü, konyak akoru ve tatlı baharatlar (tarçın, zencefil) oluyor.

Bu noktada parfüm sizlere konyağın keskin ve hırçın sarhoş ediciliği yükselen ve tatlı baharatların usulca okşadığı bir tütün karizması sunuyor!

Asla dumanlı yada sentetik değil. Çok alıştığınız o sıkıcı ahşap notalarıda yok. Enigma Pour Homme orta notalarında kesinlkle nefes kesici, zengin, tatlı ve hırslı bir tütün-konyak-tarçın uyumu sunuyor. Bu uyum, tekrar tekrar yaşanılası bir heves ve karizma doğuruyor.

Drydown'da ise pudralı-kremsi sandal-vanilya-amber kombini ile iyice rahatlayan parfüm biraz klasik ancak hâla sevilesi bir kombin koklatıyor sizlere.

Belki dip notalar biraz alışıldık bir vanilic-pudralı amber ve sandal bileşimi sunuyor ancak bunu oldukça kaliteli ve zevkli bir halde yaşatmayı başarıyor. Herşey oldukça doğal ve harman epey kaliteli duruyor. Hal böyle olunca da işbu alışılagelmiş dip notaları yadırgamıyorsunuz. Kalitesine kulak veriyorsunuz ve ona kapılıp gidiyorsunuz.

Zaten bazen önemli olan neye benzediği değil onu size nasıl verdiğidir.

Parfümün sürükleyici ve zengin karakteri çok başarılıydı. Harmanının geneli kalitesine hayran bıraktı ve parasının hakkını verdi diyebilirim.

Enigma Pour Homme benim için Roja Parfums koleksiyonu içinde en eşsiz duranı ve başyapıt olmaya en yakın duran parfüm diyebilirim.

Parfümün kalıcılığı ve farkedilebilirliği gayet yerinde. Dört mevsim kullanıma uygun ancak gündelik bir koku değil. Önemli bir gün yada ortam kokusu olarak 25 yaş ve üzeri erkekler için cüretkar bir imza olucaktır.

Saygılarımla ..

Enigma Pour Homme 

Üst Notalar: Neroli, Bergamot, Karabiber
Kalp Notası: Konyak, Tütün, Zencefil, Mai Gülü, Grasse Yasemini, Sardunya, Tarçın,
Dip Notası: Benzoin, Vanilya, Paçuli, Sandalağacı, Gri Amber

Çıkış: 2013
Burun: Roja Dove
Cinsiyet: Erkek
Karakter: Tatlı-Baharatlı-Tütün
Boyut: 50ml
Fiyat: 1.869tl
Esans: Eau de Perfume
Mağaza: Zorlu Center Beymen ve Kanyon Harvey Nichols 

Yorumlar

 1. Semih bey.Sizin açınızdan hangisi öncelikli vetiver parfümdür? Frederick Malle Vetiver,The Different Company Sel De Vetiver.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben performansı sebebiyle Vetiver Extraordinaire yı seçerdim. Ama siz eğer satın alacaksanız hangisini daha çok sevdiyseniz onu alın.

   Sil
 2. Semih bey tavsiyeniz üzere Tiziana Terenzi Casanova parfümünü aldım ve çok beğendim.Şimdi denediğim Parfum De marly Nisean adlı koku gerçekten çok hoşuma gitti.Yalnız bu koku bahar ve yaz aylarında kullanılırmı?Sizin görüşünüzü almak istedim.

  YanıtlaSil
 3. Semih bey Moresque Rand adlı parfüm elimde var. Yalnız sizin dediğiniz gibi bahar ve yaz dönemi için değil,tam bir sonbahar kış kokusu bana göre.Yalnız gerçekten iyi bir koku.Sizin sayenizde tanışdım.Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder