2017 Yılının En Yeni Parfümleri | Part IILm Parfums - Arsenic OsmanFarklı ve çarpıcı tasarımlarını her zaman takdir ettiğim Lm Parfums 2017'ye Arsenic Osman ile girdi. Son yıllarda yıldızı oldukça parlayan parfümör Jerome Epinette imzası taşıyan Arsenic Osman her ne kadar çiçeksi-meyvemsi gibi sıradan bir tanımlamaya tabii tutulsada sınırları zorlayan, alışılmışın dışına çıkan bir deri tasarımı bana göre. Zaman zaman yoran, acı-tatlı zıtlığı ve zor kimliği ile hayli iddialı ve anlaması, yaşaması, giyilmesi kolay olmayacak bir tasarım. Yinede benim gibi çiçekçi-deri kombinelerine hayransınız mutlaka deneyin derim.

Amouage - Figment Man


Amouage ne yapsa severim. Blogumu okuyanlarda bunu iyi bilir. Markanın kalitesine her zaman büyük saygı beslerim hatta bu yüzden son yıllarda yapılan " Amouage artık eskisi kadar iyi parfümler yaratamıyor " minvalinde eleştirilere kapalıyım. 

En azından adamlar özgün tasarımlar yaratmaya gayret ediyorlar. Diğerlerinin yaptığı gibi rakiplerinden copy-paste yönetemiyle formül çalmıyorlar. 

2017 yılında piyasaya çıkan Figment Man ve Fogment Woman' a bakış açımda bu eksende olucak. 

Figment Man aromatik, sıcacık ve rafine baharatlarla süslenmiş çekici, hafif oryantel ve karizmatik bir erkek kokusu olmuş. odunsu-oryantel sınıfinın kaliteli bir örneği diyebilirim onun için..


Amouage - Figment Woman

Figment Woman ise bence klasik çiçek kokularına inanan kadınlar için oldukça kaliteli bir harman. Beyaz çiçekler ve sümbülteberi belseyen çekici baharatlar, zevkli veL'Eau  lekesiz odunsular, sıcak ve animal deri-tütsü uyumu ile nefes kesen bir şipre karakteri var Figment Woman'da .. Belki biraz fazla klasik ama fazlasıyla da etkileyici bir çiçek buketi.

Tauer Perfumes - L'Eau 


Bağımsız niş parfümcülerin kralı Andy Tauer her ne kadar bu yıl piyasaya sürdüğü yeni tasarımı ile biraz kendini tekrara düşmüş olsada L'Eau; citrus ve pudralı-kremsi sandal uyumunu sevenler için belli bir kalitenin üzerinde duran bir harman olmuş. Belki bu karaktere sahip çok fazla yorum var ancak tarzın takipçileri için denemeye değer.

Memo Paris - Eau de MemoSanırım hayranı olduğum deri akorunun niş pazarda ki yükselişi daha uzun süre devam edecek. Memo Paris'in yeni konusu Eau de Memo, beni buna inandırdı. Zaten epey başarılı bir deri koleksiyonuna sahip bir marka halâ deriden vazgeçmiyorsa vardır elbette bir bildikleri. Ben memnunum daha fazla deri tasarımı görmekten. 

Citrus destekli yeşil çiçeklerle içice geçmiş zengin bir safran uyumu ile açılan parfüm oryantal, animal ve sıcacık bir deri yorumuna evrilirken ortaya kaliteli bir harman çıkıyor. Bence biraz feminem ama ilgi çekici bir deri kombini olmuş. Alienor Massenet sanırm artık deri esansı hakkında epey uzmanlık edindi.


Escentric Molecules - Escentric 04 & Molecules 04

Escentric Molecules koleksiyonunun uzun zamandır merakla beklenen yeni serisi nihayet 2017 itibariyle görücüye çıktı. Escentric Molecules hayranları epeydir Escentric 04 ve Molecules 04 adlı yeni parfümleri bekliyordu. 

Escentric 04 için markanın bugüne kadar gelen anlayışının dışında olduğunu söyleyebilirim. Escentric 01 pembe biber, Escentric 02 amber ve Escentric 03 vetiver etrafında kurgulanan parfümler olduğunu düşünürsek Escentric 04 bana gayet değişken ve farklı bir tasarım olarak geldi. Evet yine markanın kendine has ferah ve yumuşak tavrını sürüyor ancak Escentric 04 citrus, ferah odunsular ve meyve tatlılığı serpiştirilmiş rafine baharat geçişleriyle ilgi çekici bir aromatik-odunsu tasarım. 

Molecules 04 ise ilginç ve anlaması zor. Bana bazen uzun süredir girilmemiş boş bir odanın kokusunu hatırlatıyor. Farklı bir sandalağacı tasarımı olmuş diyebilirim. Tam anlamıyla anlamak için iyice zaman ayırmak gerekiyor.

Etro - ManRoseEtro gibi düşüşte bir parfüm koleksiyonu için oldukça radikal ve desteklenmesi gereken bir karar gül temalı bir erkek parfümü yaratmak. Açıkçası bu fikri sevdim. Böyle bir düşüncenin ürünü olan ManRose adlı parfüm 2017 yılında görücüye çıktı. 

ManRose için söyleyeceklerim, onu deneyen hemen herkesle aynı. Evet kaliteli ve çekici bir gül formülü olmuş. Sıcak ve aromatik-tatli baharatların fırtına gibi estiği, diplerde uyanan kaliteli bir deri-amber uyumuyla beslenen karizmatik bir tasarım ManRose ancak fazlasıyla French Leather benzeri oluşu herşeyi gölgeliyor.

Yorumlar