Alexandre J. | Zafeer Oud Vanille | 2012

Alexandre J. - Zafeer Oud Vanille

Sanırım aklımıza yerleşen marka algısı bizi yanlış yönlendiriyor olmalı ki; gizli hazineleri keşfedemiyoruz. Aklımıza yerleşen negatif algılar bizlerde güvensizlik yaratıyor. Böylece güzel parfümleri göremiyoruz.

Alexandre J. hakkında bugüne kadar aklımıza yerleşen şeyler bellidir. Hepimiz fikrimarkanın piyasa kokular tasarladığı ve bunları uygun fiyata sattığı yönündedir. Şişeleri ile de ortadoğu pazarında dikkat çekmek istedikleri zaten aşikar.

Ancak markanın 2012 yılında piyasaya sürdüğü Zafeer Oud Vanille adlı parfümleri oldukça deneysel bir gourmand tasarım. Yenilikçi, görkemli ve farklı şeyler sunan bir lezzet. Ancak basta söylediğim gibi marka hakkında akıllarda sabitlenen önyargılı fikirler sebebiyle hiçbir zaman hakkı verilmeyen bir tasarım Zafeer Oud Vanille. Oysa ki tatlı-gourmand formülleri seven herkesin mutlaka denemesi gereken bir parfüm.

Fragrantica'da oryantal-vanilya şeklinde sınıflandırılan parfüm markanın niş pazarlanan The Collector serisine ait.

Sıcak, keskin ve kaliteli bir deri akoru ile içice geçen şekerleme, hindistan cevizi ve tonka fasulyesi sayesinde zengin, görkemli ve yoğun bir açılış yapan Zafeer Oud Vanille daha ilk dakikadan kullanıcısı etkileyen bir gourmand-deri uyumu sunuyor.

Şekerleme, tonka ve hindistan cevizi birlikteliğinin ürettiği yoğun gourmand tatlılık deri notasının şehvetli sıcaklığında eriyor. Böylece lezzetli, yoğun, tatlı ve görkemli bir açılış yapıyor üst notalarında Zafeer Oud Vanille.

Orta notalarda da bu lezzetli ve güçlü uyum sürüyor. Çok fazla değişmeye uğramayan parfüm yumuşak-kremsi beyaz odunsu notalar ve balzamik ylang-ylang lezzetiyle bir nebze daha sakinleşiyor. Ancak üst notalarda ki gourmand-deri anlaşması hala ön planda ve oldukça etkili.

Dip notalarda eklenen güçlü vanilya ve kremsi misk ile parfümün gourmand kimliği sürüyor ancak bu noktada deri yerini sıcak, hafif köşeli ve güçlü bir ud ağacı kullanımına bırakıyor. Böylece dolgun vanilya tatlılığı ve yumuşak-temiz bir misk dokunuşuyla törpülenen lezzetli bir ud ağacı yorumuna bürünerek teninize yerleşiyor Zafeer Oud Vanille.

Hem ud ağacının sert ahşap tavrını hemde gourmand vanilya, şekerleme, hindistan cevizi ve misk notalarının dolgun lezzetini dip notalarda aynı anda keşfedebiliyorsunuz. Bence bu harika bir deneyim.

Sanırım Alexandre J. hakkında söylenen basmakalıp sözleri unutup Zafeer Oud Vanille'yı deneyebilirsiniz. Eğer lezzetli gourmand parfümleri seviyorsanız deri ve ud ağacına sarılmış tatlı-şekerli notaların enfes uyumu sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Parfümün kalıcılığı ve farkedebilirligi gayet iyi. Unisex dengesi de oldukça başarılı. Özellikle kış ve bahar dönemi için çok daha uygun. Yoğun tavrı yaz ayları için sıkıcı olabilir.

Saygılarımla.

Alexandre J. - Zafeer Oud Vanille 

Başlangıç Notası : Deri, Hindistan Cevizi, Şekerleme
Kalp Notası : Karanfil, Ylang-Ylang, Tonka Fasulyesi, Beyaz Odunsu Notalar
Bitiş Notası : Ud Ağacı, Vanilya, Misk

Çıkış : 2012
Burun: Amelie Bourgeois
Karakter : Oryantel-Gourmand-Deri
Cinsiyet : Unisex
Boyut : 100ml
Fiyat : 460tl
Esans : Eau de parfume
Mağaza : Nişantaşı Home of Scents, Kanyon Harvey Nichols, Nişantaşı Brandroom, Mall of istanbul Brandroom, Suadiye Brandroom ve C

Yorumlar

  1. Yarın bu koku elime geçecek, ilk defa deneyeceğim, şimdiye kadar sizin burada bahsettiğiniz kokular anlatımınızla çok uyuştu. Güzel bir anlatım ve açıklama olmuş teşekkürler Semih bey

    YanıtlaSil

Yorum Gönder