Robert Piguet | Oud | 2012


Robert Piguet parfüm evreninde Fracas, Cravache, Bandit, Douglas Hannant, Visa ve Alameda gibi ikonic parfümlerin arkasında kalmış ancak yinede bilinirliğini koruyan bir parfüm var.

Markanın Nouvelle Collection serisine ait olan Oud ismi kadar kasvetli ve net bir harman. Mat şişesi ve büyük harflerle vurgulanan Oud yazısına bakarak bu parfümün karakteri hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Parfümün açılışı beklenmedik şekilde kuru ağaç reçineleri, dumanlı bir mür-tütsü kombini, buruk citrus-aldehitler ve keskin bir safran ile içiçe geçen balzamlarla  şekilleniyor. Itiraf etmem gerekirse zengin bir kombin ancak oldukça kuru, sert, buruk ve eski kokuyor. Tuhaf ve herkesin hoşuna gitmeyecek derecede zor bir açılışı Oud'un..

Parfümün ilk 1-1.5 saati bu şekilde ilerliyor. Kuru reçineler, içiçe geçen balzam ve baharatlar ve eski-kasvetli bir tütsü dumanı. Geri planda yeşil ve ham aldehitlerin sentetik dokunuşunu hissetdikçe Robert Piguet - Oud'un beklenmedik derecede zor, karmaşık ve anlaşılmaz geldiğini kabul etmeliyiz.

Ancak orta notalarla birlikte kasvetli kabuğunu kıran Oud hafiflemeye başlıyor ve kimliği bu noktada çok fazla değişime uğramasada parfüm çok daha giyebilir bir reçine-balzam-baharat eksenine oturuyor. Bu noktada daha tatlımsı bir oryantal oluyor Oud. Ancak parfüme ismini veren ud ağacı hala ortada yok.

Dip notalarla birlikte yükselen kadifemsi, ıslak ve tatlımsı bir amber aurası ile parfümün en keyifli dakikaları başlıyor. Ud ve guaic ağaçlarının modern ve lekesiz ahşap dolmuşları da geri plandan amberi destekliyor. Böylece ortaya modern, tatlı, ıslak ve kullanışlı bir ahşap-amber birlikteliği çıkıyor. Bu noktada artık parfümün üst notalarında ki kasvetten eser yok. Çok daha rahatlamış, giyilebilir ve sevimli oryantal çıkıyor ortaya.

Parfüme son on yılın gözde parfümeri Aurelian Guichard izmasını atmış ve bence bütüne bakıldığında iyi bir iş çıkarmış. İlk sıkıldıktan sonra devamı hakkında merak uyandıran, zaman zaman mantıklı dönüşler yapan, ilgi çekici ve farklı bir harman olmuş Oud. İsminden beklenen ağır ve keskin ud ağacı yerine her notasında farklı zevkler sunan bir kombin olmuş Oud.

Evet her tende farklı kokan ve her mevsim hatta heran farklı notaların hüküm sürdüğü ilginç parfümlerden ve herkesin hoşlanmadığı bir kimliği var ancak niş parfümleri ilgi çekici kılanda bu değil mi zaten?

Bence herşeyi ile en azından denenmesi gereken bir kombin. Performansıda tatminkar. Unisex denilsede çok daha maskülen bir ten istiyor. Sonbahar-kış ayları kullanımı daha ideal.

Saygılarımla.

Robert Piquet- Oud


Üst Notalar: Safran, Aldehitler
Kalp Notası: Fir Balzamı, Mür Reçinesi, Strax Reçinesi
Dip Notalar: Ud Ağacı, Guaiac Ağacı, Paçuli, Amber

Çıkış: 2012
Burun: Aurelian Giuchard
Karakter: Odunsu-Oryantal-Balzamik
Cinsiyet: Unisex
Boyut: 100ml
Fiyat: 727tl
Esans: Eau de Perfume
Mağaza: Zorlu Beymen, Nişantaşı Beymen, Istinye Park Beymen

Yorumlar

  1. Kullanımı zor bir parfüm. Sizin de bahsettiğiniz gibi oud ismi taşımasına rağmen oud'ün başrolü oynadığı bir yapısı da yok.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder