2017 Yılının En Yeni Parfümleri | Part III


2017 yılı, niş parfüm evlerinin yeni koku tasarlamakta adeta birbirleriyle yarıştıkları bir yil oldu. Yeni birşey üretmeyen marka kaldı mı (?) derseniz cevabım kalmadı yönünde olacaktır. Bu yıl her marka ya yeni bir tasarım üretti yada en çok sattıkları parfümlerinin extreme yada extrait edisyonlarını ürettiler. Dolayısıyla herkes birşey üretti. Sözü fazla uzatmadan yeni parfümleri incelemeye devam edelim.

TOM FORD - OUD MİNERALE 


Tom Ford niş pazarlanan ünlü serisi Private Blend'e ciddi yatırım yaparak, bu yıl koleksiyona şimdiden 6 yeni koku daha kattı. Kısacası Private Blend genişlemeye hızla devam ediyor. Yeniler arasında en çok begendigim ise kesinlike özgün bir çalışma olan Oud Minerale oldu. Mineral tuzlu notalar ve aquatic nüanslarla örülü Oud Minerale dipte uyanan sıcak ve hafif isli ud ağacı hissi ile bambaşka başlayıp bambaşka birseye evriliyor. Bana kalırsa kesinlikle farklı, akılda kalıcı, etkileyici ve karakter bir ud temasına sahip. Kalıcılığı ve farkedilebilirliği de başarılı. Bu yıl en sevdiğim yeni parfümlerden. Fragrantica'da efsane Bvlgari - Black'e benzetilmiş ancak bana kalırsa pekte alakaları yok.

TOM FORD - SOLE DI POSITANO


Tom Ford'un yenilerinden Sole di Positano beni açıkçası derinden vurdu. Private Blend içinde bu kadar ferah citrus ve yumuşak odunsularla bezeli parfüm varken neden bir tane daha ! Hayatta bazı şeylerin açıklaması yada cevabı yok. Bazen sadece bakıyorsunuz. Benim bu yeşil şişeye baktığım gibi.. 

Kıta Avrupası bu tarz ferah citrus, ince-yunusak sandal ve ham yeşil notalarla harmanlanan artık klasikleşmiş fresh parfümleri tüketmeye devam ettikçe bu tarz parfümler üretilmeye devam edicek. 

TOM FORD - MANDARINO DI AMALFI ACQUA


Tom Ford'un bir diğer yenisi markanın 2014 yılında piyasaya sürdüğü sevimli ve ferah harmanı Mandarino di Amalfi'nin yeni edisyonu olan Acqua. 

Açıkçası hiçbir zaman aquatic, yeşil ve ferah ctirus kokan parfümlerin aşığı olmadım. Okuyucularım da artik tarzımı anlamıştır. Sanırım birazda bu yüzden bu tarz ferah, aquatic ve meyvemsi işlere soğuk bakıyorum ve açıkçası gereksiz buluyorum. Mandarino di Amalfi Acqua büyük kardeşinden daha yeşil, daha aquatic ve daha ferah duran bir küçük kardeş. Hepsi bu.

TOM FORD - TOBACCO OUD INTENSE


Tobacco Oud zaten oldukça sert ve acımasız bir kokuydu " intense " edisyonuna ne gerek vardı diyebilirsiniz ama Tom Ford'un bir diğer yenisi Tobacco Oud Intense oldu.

Ancak korkmayın çünkü eskisinden daha giyilebilir, daha az acımasız ve daha fazla aromatic kokuyor Tobacco Oud Intense. Hatta parfümün ismi Tobacco Amber Intense olsaymış daha doğru olabilirmiş zira aslında Tobacco Oud Intense markanın eski yıldızlarından Amber Absolute ile Ambre Sultan'ın karışımının "intense" versiyonu diyebilirim.

TOM FORD - OUD WOOD INTENSE Oud Wood kesinlike intense edisyonuna ihtiyaç duyuyordu zira birçok kullanıcı tarafından kalıcılık performansı ağır şekilde eleştiriliyordu. İnsanlar sırf kokusunun güzelliği ve çekiciliği için satın alıyordu ama kalıcılık ve sillage performansı sürekli eleştiriliyordu Oud Wood'un .. Dolayısıyla bence marka Oud Wood Intense'i bu yıl görücüye çıkararak epey akıllı bir iş yaptı.

Oud Wood'un kibar ve çekici çizgisinin üzerine çıkan parfüm beklediğinizden daha aromatik ve daha sıcak bir deri uyumu sunuyor. Ancak kesinlikle başarılı bir intense edisyon diyebilirim.

TOM FORD - FUCKING FABULOUS Tom Ford'un tüm yenileri arasında en çok merak edileni ise elbette Fucking Fabulous. Gerek ismi gereksede markanın sadece kendi butik mağazaları için limited edition olarak üretilmesi sebebiyle büyük merak uyandırdı.

Fragrantica'da deri grubunda gösterilmiş ve aromatik odunsu notalarına vurgu yapılmış. Genel olarak buna katılıyorum ancak çok daha detaylı incelenmesi gereken bir deri harmanı Fucking Fabulous.

Deri parfümün geneline harika bir şekilde hakim olurken susen ile birlikte oldukca uyumlu bir ikili olarak nefes kesen bir açılış yapıyorlar. Tozlu, baharat tadında, güçlü ve keskin bir deri-süsen uyumu ile patlayan parfüm zamanla ıslak acıbadem, lezzetli ve dolgun tonka ile terleyerek tatlılık kazanırken keyifli ahşap dokunuşlarıyla zenginleşiyor. Böylece ortaya gerçekten 'Fucking Mükemmel' bir deri harmanı çıkıyor.


XERJOFF - ALEXANDRIA IMPERIALEXerjof'da bu yılı hareketli geçirenlerden. Markanın Oud Stars koleksiyonun yeni üyesi Alexandria Imperiale ise kaliteli ve zengin bir harman olmasına rağmen ağabeyi Alexandria LI kadar iyi değil. Biraz sıkıcı ve biraz fazla oryantel bir yeşil-gül-ud ağacı harmanı olmuş. 

SOSPIRO - ENSEMBLE & DIAPASON 


Sospiro'nun yenilerinden Diapason kaliteli, güçlü ve modern ahşap notalarının (guaic ve sedir) oryantel ve sıcak gül-amber ikilisiyle harmanlandığı güçlü ve şık bir kombin. Ne fazla oryantel, ne de fazla sert. Onun hakkında söylenecek daha fazla birşey yok. Başarılı ve tatminkar ancak eşsiz değil. Markanın geçtiğimiz yıl görücüye çıkardığı bir diğer parfüm olan Ensemble ise parlak ve taze citruslarla klasik bir İtalyan açılışı yapıyor.  Fresh ve centilmen.. Ancak diplerde uyanan sıcak ve rafine tütün aromasıyla herşey değişiyor. Ensemble kimliği olan, farklı ve zevkli bir tutun harmanına evriliyor. Ensemble denemeye değer.


CREED - WHITE AMBERBiraz geleneksel, biraz fazla olgun ama lezzetli, sevilesi ve kaliteli bir beyaz çiçek harmanı olmuş White Amber. Meyve akoruna sarılmış bolca yasemin ve hafif animal sıcaklıkla diplerde eklenen modern ve sık bir amber dokunuşu ile White Amber, klasizm ile moderniteyi başarıyla buluşturuyor.

TIZIANA TERENZI - KAFF & CAS

Terenzi - Kaff foto: semih şen

Terenzi'nin yeni çıkardığı onlarca parfümü düşününce 2017 kesinlkle Tiziana Terenzi'nin yılı oldu diyebilirim. Marka pr, yayılma ve büyüme konusunda son derece başarılı ilerliyor. Tüm koleksiyonu düşünüyorum da bir parfüm sevdalısının mutlaka aşık olacağı parfümü Terenzi'de bulması artık oldukça kolay.

TIZIANA TERENZI - ECLİX & PORPORA 


Luna serisine bu yıl katılan kokulardan Eclix harika bir acıbadem ve pudra lezzeti sunuyor. Diğer yandan kalıcılığı ve kaliteli harmanı ile sizi büyülüyor. Tatlı parfümlere soğuk olsan da Eclix bence Terenzi'nin gelmiş geçmiş en başarılı parfümlerinden birtanesi. Kesinlkle onu keşfetmeli ve yaşamalısınız.

Luna'nın yeni üyesi Porpora ise sıcak, elegan ve çekici bir baharat harmanı. Balzamik ve paçuli katılımıyla görkem kazanan, tatlı ahududu aromasıyla ilgiyi üzerinize çeken başarılı bir oryantel-baharat şenliği Porpora.TIZIANA TERENZI - TABIT & SAIPH


2016 yılında görücüye çıkan Attar Collection ile ilk defa Tabit ve Saiph isimlerini duymuştuk. 2016 yılında 13 ml yağ şeklinde üretilen her iki parfüm 2017'nin ortalarında 100ml ve her zaman olduğu gibi "extrait de perfume" konsantresiyle görücüye çıktı. Fiyat ve kullanım kolaylığı nedeniyle çok daha ulaşılır olan Tabit ve Saiph'i keşfetmenizi tavsiye ederim. 


V CANTO - ARSENICO

V Canto - Arsenico foto: Semih Şen 

Tizana Terenzi'nin bu yıl ki  aşırı büyümesi parfüm evinin ikinin markası V Canto'ya da elbette yansıdı. Paolo Terenzi bu yıl V Canto için dört yeni koku üretti. 

İşbu dört yeni kokudan en çok dikkat çekeni elbette markanın özel üretimi olan Arsenico. Ilhami arsenic zehirinden alan parfüm lezzetli, çekici ve güçlü bir odunsu-meyve kombini. Hafif topraksı geçişleri ve balzamik nüanslarla genişleme kazansanda parfümün en büyük eksiği Aventus' a olan fazla benzerliği. Frenküzümü, ananas, bergamot derken özellikle üst ve kalp notalarında fazlasıyla Aventus'a benziyor. Onun daha gelişmiş, daha zengin ve daha çekici-güçlü hali. 
V CANTO - LUCHERTA & CICUTA & MANDRAGOLA

V Canto Red Collection

Markanın yeni dediğim diğer üç kokusu aslında geçtiğimiz yılın sonlarında tanıtıldı ancak dağıtımı ve yayılımı 2017'nin başlarında tamamlandı birçok ülkede ve insanlar bu üç koku hakkında fazla bir bilgiye sahip değil. Bu yüzden inceleme yazmak istedim.

Paolo Terenzi Kanyon Harvey Nichols'da V Canto lansmanından


Yorumlar

  1. Semih bey. Etat Libre De Orange ürünleri Harvey Nichols'da satılıyormu?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder