En Çok Sevdiğim 10 Niş Parfüm !Casamorati 1888 By Xerjoff foto: ben

Uzun zamandır en çok aldığım soru; " kişisel parfüm listenizi ne zaman açıklanayaparsınız? " idi. Artık sizi daha fazla bekletmek istemedim ve söz verdiğim gibi Top 10 listemi açıklamak istiyorum.

Listeye elbette farklı, kaliteli ve eşsiz karakteriyle bana bu blog sitesini kurma ilhamını veren Casamorati 1888 ile başlıyorum. Kalbimde, hafızamda ve tenimde tadını asla unutamadığım bir formül 1888. Formülünün tamamlanması tamı tamına yedi yıl süren parfüm, bana göre gelmiş geçmiş en başarılı esans. Daha önce hiçbir parfüm önünüzde gibi etkilemedi beni.. Bundan sonra durumun değişeceğini düşünmüyorum.


Clive Christian - X for Men 
Dahi Geza Schoen'den dudak ısırtan enfes bir baharat yorumu X for Men. Niş parfüm kültürünü herşeyiyle taşıyan Clive Christian'dan nefes kesen bir tasarım. Hiçbir yapay-sentetik his olmayan, en kaliteli ve pahalı hammelerden üretildiğini yüzünüze haykıran lezzetli, şehvetli ve zengin bir kompleks. Onu bir kere kullandıktan sonra emin olun herşey farklı olucak!

By Kilian - Back to Black: Aphrodisiac 

By Kilian - Back to Black : Aphrodisiac foto: pinterest

Onun hakkında ne denilebilir ki? Afrodizyak kelimesinin hakkını en kaliteli şekilde veren, notalarıyla tutkulu bir çekicilik yaratan, haz dolu tüm duyuları okşayan bir iksir Back to Black. Kilian Hennesey - Calice Becker ikilisinin parfüm evrenine kattığı eşsiz bir seksapel. Sadece onu kullanın ve bırakında etrafınızdakiler sizin delirsin !


Serge Lutens - Ambre Sultan foto: olfactics.net

Listemin modern kültlerinden olan Ambre Sultan'ı duymayan parfümsever yoktur sanırım. O, ne kadar popüler bir bestseller olsada bu ilgiyi kaliteye dökmeyi başaran nadide formüllerden. Günümüzün amber temalı parfümlerine ışık tutan Ambre Sultan'ın ballı aromasına sahipseniz ne demek istediğimi anlamışsınız demektir.


Tauer Perfumes  - 02 L'Air du Desert Moracian 

Amber temalı parfümlerden bahsetmişken Andy Tauer'in tasarladığı şaheserden bahsetmemek olmazdı. O kadar taze ve gerçekçi bir harmanı var ki; benim için çok özel. Kendimi kâh Kuzey Afrika'nın sıcak çöllerinde kâh baharat pazarlarında bulabildiğim bir harmanı. Bana göre dünyanın en iyi bağımsız parfümöründen çığır açan bir amber formülü.


Memo Paris - Italian Leather 

Çığır açmış parfümlerden bahsederken Italian Leather aklıma geldi. Kendi kulvarında yani deri parfümlerinin arasından sıyrılan ve bende özel yeri parfümlerden. Domates ve deri kombininin bu kadar sexy, güçlü ve karakteristik olacağını düşünmezdim ama Italian Leather kesinlikle nefes kesici!


Xerjoff  - Don foto: ben

Bir parfüm düşünün, ilhamını İtalyan Mafyalarından alıyor olsun. Bir parfüm düşünün viski, Küba purosu, dolar ve barut notalarından oluşuyor olsun.

Böylesine orjinal bir parfüm ne kadar mükemmel olurdu değil mi? O, yapıldı! Xerjoff'un dahi burnu Chris Mourice tarafından tasarlanan Don tam bir mafya erkeği! Güçlü, sınır tanımaz, engellenemez bir kazanan! Zorla yada güzellikle!


Tiziana Terenzi  - Laudano Nero foto:ben

O markasının en zengin ve kafası en karışık olanı. Hatta en zor karaktere sahip olan bile diyebilirim. Aslına bakarsanız onu bu yüzden seviyorum. Paolo Terenzi ile her konuştuğumda ona tasarladığı serseri ruhlu şövalye için teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür etmekten bıkmadım oda dinlemekten bıkmadı. Her seferinde gurur duyuyor eseriyle. Nasıl duymasın ki? Böylesine derin, sarhoş, karizmatik, tatlı-sexy ve güçlü bir harman yaratmak kolay değil elbette. Sıcacık tütün yapraklarının bal ve pudralı irisle dansını mı söylesem? Yoksa absent ve konyağın tütünle birleşerek yarattığı afyon hissinden mi bahsetsene? Bilemiyorum.. İyisi mi siz deneyin ve kararı kendiniz verin.Serge Lutens  - Muscs Koublai Khan foto: www.theblackthornorphans.com

Uç noktalarda ki işlere her zaman hayran olmuşumdur. Bence onlar sanat akımlarının yön veren yenilikçi ve zor işlerdir. Musc Koublai Khan'da benim için öyle. İnanılmaz zor, tahkim edilemez, kirli ve uç bir kafanın ürünü. Onun hakkında internette iğrenç şeyler duyabilirsiniz ama ben onu çok seviyorum. Ona hayvan pisliği diyen görüceksiniz yada sidiğe benzeteni göreceksiniz.

Benim içinse benzersiz bir aanimalic deri-musk formülü. Evet giymesi çok zor ve çılgın bir harman. Evet, uç noktalarda gezen herkesin beğenmeyeceği bir harman ve evet fazla aşırı!

Ancak hayatım boyunca uç noktaları ve farklı kafaları çok sevdim. Onlar benim içimdeki karanlığı besleyen ve açıklayan işlerdi. Tıpkı Muscs Koublai Khan gibi..


Tom Ford - Tuscan Leather 

Dünyanın en çok taklit edilen deri parfümü nedir? Tabii ki Tuscan Leather. Tom Ford'un niş pazarlanan serisi Private Blend'den 2007 yılında piyasaya sürülen Tuscan Leather'ı taklit eden parfümlerin sayısı bildiğim kadarıyla yirmiyi geçti bile !

Ancak hiçbiri bir Tuscan Leather olmayı başaramadı. Onun buram buram kokain kokan süet-safran uyumunu bir daha asla yapılamadı! Kısacası taklitler her zaman olduğu gibi aslını yaşattı. Tuscan Leather ise klişelerden sıyrılıp özgürlük orayan ruhları cezbetmeye devam ediyor!

Listeme girmeyi kıl payı kaçıran o kadar başarılı parfüm var ki.. Sanırım yaptığı tüm listeler arasında en çok zorlandığım bu oldu. Ecstasy, New York Amber, Kinski, Moon Dust, Smoke for The Soul, West Side, Tabarome, Oud Satin Mood, Ambre Fétiche, Black Afgano ve daha niceleri.. 

Ancak onlarca sevdiğim parfümün içinden sadece on adet seçmem gerekti. Dolayısıyla bu şekilde bir liste doğdu. 

Parfüm dünyasına bir şeyler katan her buruna, marka sahibine ve yöneticilerine teşekkür etmekten başka çarem yok sanırım. Daha belki keşfedemediğim yüzlerce harika parfüm vardır. Yolumuz uzun ve birlikte parfüm yorumlamaya inşallah daha uzun yıllar devam edeceğiz. 

Lütfen sizde en çok sevdiğiniz parfümleri ve listelerinizi aşağıdaki yorum kutusuna bırakmayı unutmayın. Bloguma verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim. Hepinizi seviyorum ve kendinize çok iyi bakın.


Saygılarımla.

Not: Sarı renkli bağlantılara tıklayarak parfümler hakkında daha çok bilgi ve derinlemesine analiz görebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Semih bey, Casamoratti 1888, xerjoff don, backt to black ve clive X harika seçimler, diğerlerini deneye edim.. Benim top 10,
    More than words, Memo African leather, Don, lidge, CC X, mdci invasion barbare, cruz del sur 1, casamoratti 1888, T. terenzi Kaf ve chergui

    YanıtlaSil

Yorum Gönder