En Farklı ve En İyi 5 Ud Parfümü !


NİŞ PARFÜM DÜNYASININ EN FARKLI VE EN İYİ 5 UD PARFÜMÜNÜ SİZLER İÇİN LİSTELEDİM.


Güzel manken Miranda Kerr bir parfüm reklamından


Ud ağacı'nın parfüm dünyasında ki hükümdarlığı sürüyor.
Designer ve niş pazarında ud kokusu üretmeyen marka kalmadı diyebilirim!

Kuşkusuz bu durumun sebebi ortadoğu pazarından pay isteyen markaların, birbirlerine üstünlük sağlayarak pastadan daha fazla pay almak istemesi.
Böylelikle önüne gelen ud kokusu tasarlıyor ve üretiyor.
Hiç kuşkusuz bu durum yaratıcılığı ve idealist tavırları öldürüyor.
Parfüm sanatı yok edilip, yerine parfüm ticareti getiriliyor piyasaya sürülen her yeni ud parfümünde!

Sözü çok fazla uzatıpta pazar, ortadoğu, arap turistler gibi kelimelerle ve idealist kavramlarla bu sefer sizi yormayacağım.
Sadece piyasadan uzak, özgün tasarımları ve kaliteli olan ud parfümlerinden oluşan az ama öz bir liste yapmak istedim.

İşte niş parfüm dünyasında bulabileceğiniz en farklı, en özgün, en kaliteli ve en iyi 5 ud parfümü;

En kaliteli, en farklı ve en iyi ud kokularını içeren böylesine iddialı bir liste yapmak ve Tom Ford'un özel serisi Private Blend'in şövalyesi Oud Wood'dan bahsetmemek olmaz. Hatta o, liste Oud Wood ile başlar.
Dünyanın en pahalı esanslarından olan ud (öd)'un en tanıyan ve en iyi şekilde yorumlayan parfümlerden bir tanesi Oud Wood.
Ud ağacının kabuğunun altında yatan reçine ve balzam'dan şırınga ile çekilerek alınan ud esansı'nın en nadide yorumlarından Oud Wood.

Sıcak ve aromatik reçine özleri, keskin ama rafine ağaç notaları ve gizemli balzamlarla çevrelenen Oud Wood hissiyatı, çekiciliği, görkemi ve karakterli duruşuyla ud ağacını size sevdirecektir!
2007 yılında Tuscan Leather, Tobacco Vanille, Noir de Noir gibi efsanevi esanslarla birlikte piyasaya sürülen Oud Wood'u sadece birkez kullanın.. Sonrasında tüm ud parfümleri muhtemelen size yetersiz gelicektir!

Oud Wood'un ağaçsı, reçineli ve aromatik baharat notalarıyla hem rafine hemde keskin olacak şekilde harmanlanan esansı sayesinde tüm kırmızı çizgileri aşın!
Kendi kurallarınızı kabul ettirin!
Zevk, tutku, gelenek ve sevgi dolu Tiziana Terenzi parfüm evreninin en nadide ve eşsiz yapıtlarından olan Ursa Major'u hiç düşünmeden listeme ekledim.
Farklı ambiansı, başarılı ve ilginç geçişleri, kaliteli ve ustaca yaratılmış harmanı ile Ursa Major saygı duyulan bir sanat eseri konumunda!
Üstelik henüz çok daha yeni olmasına rağmen çabucak farkını ortaya koydu Ursa.

Paolo Terenzi ile yaptığım bir söyleşide bana şöyle demişti: "Ursa'yı yaratırken en çok dip notalarda vetiver ile ud'u içiçe geçirmekte zorlandım. Bu çok zordu ve günlerimi aldı."

Bildiğiniz üzere Ursa Major birçok forum ve blogda, By Kilian: Straight to Heaven'a benzetiliyor. 
Bu benim gördüğüm en saçma benzetmelerden bir tanesi. 
İçeriğinde rom esansı olan her parfüm birbirine benzemek zorunda değil. 
Tıpkı her ananas&iris ikilisinin olduğu parfümün Creed - Aventus'a benzemek zorunda olmaması gibi!

İşbu Ursa-Straight to Heaven benzetmesinide Paolo Terenzi'ye  -çok saçma bir benzetme olduğunu belirterek- sordum ve aldığım cevap beni oldukça memnun etti zira çok samimiydi: 
"Bazı insanlar sadece konuşur. Bu benzetmeyi bende duydum ama hiç aldırmadım. Ursa tende kaldıkça farkını ortaya koyuyor."  

Evet Ursa Major (Büyük Ayı), teninize ağır ağır oturoyor ve ona saygı duymak zorunda kalıyorsunuz.
Rom'un balzamik ve sıcak dokunuşu muskat'ı bile eritirken; ud ağacının yoğun, sert ve keskin varlığı önünde diz çöken kurutulmuş meyve aroması, sıcak ve baharatımsı paçuli, kremsi vanilya, güçlü deri ve tütün yaprakları son olarak eklenen hafif yanık vetiver ile birlikte tamamlanıyor Ursa Major.
Karmaşadan, zorluktan ve güçten beslenen sıradışı ve eşssiz bir kombinasyon.

Farklı, sıradışı ve güçlü ruhların sevebileceği: zirvelerde dolaşan ve buram buram ego kokan bir başyapıt: Ursa Major! 


Sadece bu listenin değil, tüm dünyanın en sexy ud parfümüne imza atan yetenekli parfümör Francis Kurkdjian'a saygı duyarım.

Bu küçücük şişeden çıkan sexy, cüretkâr ve kışkırtıcı kokunun kolayca müdavimi olucak be yıllarca hiç değiştirmeden kullanacaksınız ve daha ilk sıkışınızla birlikte bu küçük şişeden çıkan sexy kokuya bağımlı olacaksınız! 

Oryantel gül ve reçine notaları nasıl bu kadar şehvetli harmanlanır?
Ud ağacı bu kadar mı rafine ve etkileyici yorumlanır.
Ve vanilya bu kadar mı başdöndürücü olur sedir ağacının buğulu zerafetinde birleşince..
Yada ud ve sedir gibi ortalığı yakacak kadar sıcak odunsu notalar nasıl bu kadar lezzetli bir şekilde nasıl eritebilir vanilya ve laden reçinesini?
Eriyen reçine ve vanilya nasıl bu kadar cüretkâr ve cezbedici kokabilir ki?
Anlamak için mutlaka kullanmanız gerekli diyebilirim zira bu hissiyat anlatılmaz, yaşanır! 

Üstünüze sıktığınız parfüm önce sizi kendine hayram bırakmalı, önce siz parfümünüze aşık olmalısınız ve parfüm önce sizin, yani kullanıcısının egosunu okşamalıdır.
Bunu başaran ender parfümlerden olan Oud Satin Mood ile şehvetin tutkulu koridorlarında unutulmaz bir geziye çıkacak ve bir daha asla geri dönmek istemeyeceksiniz. Ud ağacının parfüm dünyasında ki hükümdarlığı yücelten ve ud ağacını besleyenlerden bir taneside gizemli, dumansı ve yanık tütsü esansıdır şüphesiz..

Birbirine derin köklerle bağlı bu ikili By Kilian'ın görkemli esans formülü ile birleşirse ortaya Incense Oud gibi karanlık, yanık, zor ve asi bir parfüm çıkar elbette.

Kadim tütsü esansının yanık ve karanlık atmosferi ile birleşen derin, mistik ve güçlü ud ağacı..
Kullanması zor, günlük hayatta kullanışsız, aşırı, çok koyu-karanlık vs vs.. 

Hayır Incense Oud, azla yetinmeyen ve herşeye sahip olmak isteyenlerin kokusu..
Incense Oud sadece fazla hırslı! 
Parfüm sektöründe çalışan bizlerin sık sık duyduğu, klasik sorulardan bir tanesi:

"Bana hem çok kalıcı, hemde çok etkileyici, yoğun ama beni yormayacak bşr parfüm söyler misin?"

Bu soru aslında mükemmel parfümün tarifinden başka birşey değil. 
Hem yoğun hemde yormayacak, hem kalıcı hem etkili hem sexy hemde etkileyici bir parfüm.. Kuşkusuz çok nadir bulanan bir parfümün tarifi bu ve eğer her parfümün herkeste aynı şekilde kokladığını yani parfüm kokularının tenden tene farklılık gösterdiği tezini hesaba katarsak asla mükemmel parfümü bulamayacağız gibi düşünebiliriz.
Zira bende mükemmel kokan bir parfüm başka bir erkeğin yada kadının teninde çok farklı kokabilir..

Ama mükemmele yakın ideal kombinasyonlar vardır. Evet bir mükemmel değildir, kusursuz değildir ancak ona yakındır. İdealdir, geniş kitleler tarafından kabul görmüştür.

Dünyaca ünlü moda markası Dolce & Gabbana'nın niş pazarlanan Velvet Collection serisinin en popüler kokusu Velvet Desert Oud'da işte böyle bir parfüm.
Evet asla mükemmel değil ama fazlasıyla ideal ve başarılı bir esans.

Ferah özlerin dingin ve çekici bir aroma kattığı, tütün yapraklarının çekiciliği okşadığı, zengin vr kaliteli bir harman.

Rafine, güçlü, kalıcı, çekici ve farkındalığı tatmin edici.
İz bırakmak, ideal ve güçlü kokmak işini ona bırakın..

+ Hall of Fame: Giorgio Armani - Oud Royal 
Listeye dahil edip-etmemekte kararsız kaldığım Oud Royal'in şöhretini duymayan niş parfüm sevdalısı hemen hemen yoktur.

Giorgio Armani'nin niş pazarlanan Prive serisinin en popüler esanslarından bir tanesi konumunda olan Oud Royal sizi ud ağacının mistik, köklü ve derin harmanından oluşan uzun bir yolculuğa davet ediyor.

Sıcak ve keskin olmayı başaran baharatlar, adeta yeni yakılmışcasına, dumanı üstünde kokan isli-dumansı tütsü akoru ile harmanlanan sıcak, derin ve topraksı ud ağacı ile sandalağacı özleri..

Ud ağacının başından sonuna kadar yönettiği, balzamik ve hayli güçlü bir ud yorumu olan Oud Royal'i listeme şöhretini duyduğum saygıdan ötürü alternatif olarak ekledim.
Bu tarz bahatlı-yanık-güçlü kokuları seven ud ağacı hayranları için başarılı bir alternatif olacaktır.
Listeme eklemekte kararsız kaldığım bir diğer ud yorumu ise İtalyan Sospiro'nun görkemli ve keyifli yorumu olan Andante..
Kararsız kaldım zira farklı yorumuna, harmanının kalitesine ve keyifli karakterine hayran kaldığım bir esans oldu Andante. Bu yüzden eklemekte kararsız kaldım çünkü tarafsızca listelemem gerekiyor parfümleri.
Ama yinede dayanamadım be bonus olarak, alternatif bir seçenek olarak sizlere sunmak bu orjinal ud ağacı yorumunda sizlere bahsetmek istedim.

Andante'de kullanılan ud ağacı parfümün açılışından sonuna kadar etkili ve baskın kokuyor. 
Peki farklılık bunun neresinde diyeceksiniz. Şöyle izah edeyim; üst notalarda eklenen bitkisel ve ferah citrus notaları, portakal ve adaçayı özleri ud ağacının kirli-tozlu yapısına sıradışı bir ferahlama katıyor. 
Başlangıçta bitkisel kolan yemyeşil citrus notaları, adaçayının da yardımıyla buzlu bir karaktere bürünüyor. 
Adaçayı ve ud ağacı.. Buzlu citrus notaları..
Orta notalarda yükselen tiz paçuli ve aromatik sedir ağacı ile tam şeklini alıyor Andante..

Güçlü, keskin, sıradışı, aromatik, ferah ve benzersiz.. Ne desem eksik sanki herşeyden bir tutıam var ama ayrıca herşey o kadar olması gerektiği gibi ki; orjinalliğin sınırları zorlanmış ve fazlasıyla başarılı olunmuş.


Saygılarımla 
Not: Listede ki tüm parfümler unisex kullanımına uygundur. 

Not: Parfüm isimlerinin yazılı olduğu altın sarısı başlıklara tıklayarak parfümler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 


Yorumlar